İngilizce

İngilizceye Giriş

Gelişen yeni dünyada hepimiz bireyselleşmenin ne kadar önem kazandığının farkındayız. Bireysel özelliklerimiz işe alınmada temel faktör ve iş farketmeksizin gelir kaynağımızın temeli. Bu noktada İngilizce ise bireysel fark oluşturmada temel dayanak noktası. Bugün hep beraber ingilizce nasıl öğrenilir konusunu işleyeceğiz.
İngilizce Öğrenmek serisi 4 Aşamadan Oluşacak ve Serinin ilk aşamasında İngilizcenin temel dil mantalitesini ve Konuşma Kılavuzlarının önemini anlayacağız.
Seriye Başlamadan Önce size ilk önerim sosyal medya veya hayatınızdan sizin gibi dil öğrenenleri bulmanız ve onlara sımsıkı sarılmanız 🙂 Bu durum size kendinizi geliştirirken aynı zamanda sosyal bir hayat katmakla birlikte zor zamanlarınızda azminizi yitirmemenize neden olacaktır.
Böyle bir arkadaşınız yoksa veya sosyal medyadan birilerini bulamadıysanız işte size azmin ve kafada halletmenin sonucu olarak Daniel Tammet ve onun 1 haftada İzlandaca öğrenme serüveni..

1-Temel Dil Mantalitesi

İngilizce öğrenirken öncelikle dil yapılarının Türkçe ile farklı olduğunu anlamamız gerekir.Örneğin Türkçede Ali evine gitti dediğimizde aslında İngilizce dil yapısıyla düşünürsek Ali went to his home yani Ali gitti evine demiş oluruz. Veya Mehmet Öz Türkiye’nin en ünlü doktorudur dediğimiz zaman aslında İngilizce dil yapısıyla Mehmet Oz en ünlü doktorudur Türkiyenin dememiz gerekir( Mehmet Oz is the most popular doctor of Turkey) bu mantaliteyi dil öğrenmeye başladığımız ilk safhalarda kafamıza doğru bir şekilde oturtursak dil öğrenmenin ileriki safhaları için işimizi bayağı kolaylaştırmış oluruz. Burda genel bir bilgiden hemen bahsedelim: İngilizcede genel olarak yüklem özneden hemen sonra gelir. Türkçede ise yüklem genel olarak sondadır. Yani satın almak fiilini Türkçede sonda kullanmanız gerekirken İngilizcede bu fiili(buy) özneden hemen sonra kullanmalısınız.

2-Konuşma Kılavuzları

Temel dil mantalitesini kafasına yerleştiren bir öğrenen için 2. safha Öğrenilen yabancı dildeki cümle yapılarını daha iyi anlamak ve gerekli ilk cümleleri öğrenmektir. Burada yardımımıza hemen Konuşma Kılavuzları koşar. İngilizce için bazı iyi konuşma kılavuzları şunlardır:

Fono-İngilizce Konuşma Kılavuzu

Beşir Kitabevi-İngilizce Konuşma Kılavuzu

Tutku Yayınevi-Pratik İngilizce Konuşma Kılavuzu

Önerdiğim bu 3 kılavuzdan birine sahip olmanız ve kendinizi kandırmadan her gece en az 15 dakikanızı vererek cümlelere çalışmanız gerekmektedir.İngilizce öğrenen birinin en temel hızlandırıcısı azmidir.Bu nedenle bu ve ileriki İngilizce serilerinde yazıları okurken kafanızda tek bir şey olmalı: Eğer gelişmek istiyorsam bahanem olmamalı, bu kez İngilizce öğrenirken sonuna kadar gitmeliyim.Böylelikle serinin ilk yazısını tamamlamış olduk. İyi bir öğrenen olarak siz, bu serinin bir bütün olduğunu ve özellikle öğrenmeye başlamak aşamasındaki yazıları bitirmeden ilk adımınızı atmamanız gerektiğinin farkında olmalısınız.

Yorum Yap