İngilizce

İngilizce Becerilerini Geliştirmek İsteyenler İçin Anadilde 5 Televizyon Programı

Selam dostlar. İngilizce becerilerini geliştirmek isteyenler için hazırladığımız içeriğe hoşgeldiniz. Yıllar bile artık ne çabuk geçiyor. Yorucu ama hayatımız boyunca belki de bir daha hiç karşılaşmayacağımız olaylarla dolu bir yıl oldu. En nihayetinde bulduk 2021’i. Yeni yıl yeni hayaller getirir derler. Çocukken bu masumlukta düşünür bu masumlukta küçük hedefler belirlerdik. Özledik o günleri. Yine de hayaller de yıllar gibi bitmiyor. Yeni yıl yeni hayaller getiriyor. İngilizce öğrenmek de çoğumuz için o hayallerden yalnızca biri.

Bir dili öğrenmek için o dille yaşamak gerekir. Somutlaştırmak gerekirse eğer amacınız konuşmaksa tek yapmanız gereken öğrendiğiniz kelimelerle sürekli ama sürekli konuşmaktır. Dinleme yeteceğinizi geliştirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken radyo, podcast veya şarkı dinlemektir. İyi bir yazıcı olmak istiyorsanız sürekli yazmalı; bu işi tek uğraşınız haline getirmelisiniz. İyi bir okuyucu olmanın tek yolu sürekli okumaktır. Cümleler sıralamakla, düşünceler paylaşmakla bitmez. Biz sadede gelelim.

İngilizce öğrenmek pek çoğumuz için tekrarlayan ve aynı konumda yıllardır sabit kaldığımız bir olguya dönüşmekte. Çünkü maalesef kelime-uygulama-gramer kıskacına takılıp kaldık. Anadilimizin gelişmesi için yaptığımız şeyleri unutuverdik bir anda. Türkçe’ye gülüyor, Türkçe haykırıyor, okuyor, dinliyor ve izliyoruz. Ancak İngilizce anlamak, İngilizceye gülmek, derdimizi İngilizce anlatabilmek istiyoruz. Söylemek gerekir ki buradaki en büyük farkı sorunun farkında olsak da sürekli ertelemek veya uğraşıyormuş gibi yapma durumumuz oluşturuyor.

Hadi gelin kendimize karşı bu kez dürüst olalım ve öğrenmeye çalıştığımız İngilizce’yi hayatımızın parçası haline getirelim. Tüm bu sürece eğlenerek başlayalım.

İşte karşınızda İngilizce anadilinde 5 harika TV programı.

Mortimer and Whitehouse Gone Fishing

Bir televizyon programından neler beklenir. Güldürmesi mi? Sizi alıp bambaşka yerlere götürmesi mi? Yeni yerler tanıtmayı amaçlaması mı? Yoksa samimi bir sohbet eşliğinde huzurlu anlar mı? İngiliz televizyon tarihinin en iyi ve tatlı komedyenlerinden biri olan Bob Mortimer ve onun dostu Paul Whitehouse tüm bu beklentilerinizi giderecek Mortimer and Whitehouse Gone Fishing programıyla karşınıza çıkıyor. Program boyunca içimizi ısıtan sohbetleri, sağlıklı yemek tarifleri ve bölüm sonlarında gelen o hedef balığın sevinci özellikle kış günlerinde sıcak bir ortam arayanlar için paha biçilmez. Bu şovu izlemelisiniz.

Kaynak: Chortle

2.Would I Lie to You

İngiliz televizyonunun efsanelerinden olan program WILTY, size enerjik anlardan oluşan uzun uzadıya bir komedi sunuyor. Program boyunca anlatılan hikayelerin gerçek mi yoksa yalan mı olduğunu anlamaya çalışırken kendinizi bir anda bölüm sonunda buluveriyorsunuz. En sevdiğimiz İngiliz komedyenlerden olan Lee Mack’in de programı bir yerden alıp zirveye taşıdığı güzel, eğlenceli ve enerjik içerik olan Would I Lie to You kesinlikle bir şansı hak ediyor.

Kaynak: Amazon.com

3. University Challenge

Bilgi yarışmalarına bir de İngilizlerin gözünden bakalım. Neredeyse 50 yıldır izleyicileri ekran başına çeken; 1962 yılından bu yana 16 sezon boyunca yayınlanan University Challenge programı kendisini izlettirme konusunda uzman. Klasik bilgi yarışması formatının dışına Birleşik Krallıktaki üniversiteleri de ekleyerek bambaşka bir içerikle çıkan bu şovu izlerken kendinizi bir anda soruların ritmine kapılıyormuş gibi hissedeceksiniz.

Kaynak: New Statesman

4.The Great British Bake Off

İngiltere’nin en iyi amatör pastacılarını tanımaya hazır mısınız? 10 saatlik her dersin ardından daha da uzmanlaşan amatör aşçılar sıkıntılarını, sevinçlerini, sosyal sorumluluk projelerini bizlerle paylaşmaktalar. Yayınlandığı her bölüm farklı manzaralar eşliğinde bizlere İngiltere’yi de tanıtan programı izlerken, farklı tarifler öğrenmenin yanı sıra İngilizce için kulak aşinalığı da elde edeceksiniz. Günlük konuşmaların hat safhada olduğu program dinleme etkinlikleri için paha biçilmez bir kaftan.

Kaynak: Channel 4

5.AF TV

AF TV aslında bir televizyon programı olmaktan çok Youtube’da sunulan bir eğlence içeriği. Özellikle Arsenal taraftarlarının ilgisini çekebilecek bu program resmen sanal bir tribün oluşturmakta. Her Arsenal maç günü yayında olan program aynı zamanda Twitter’da da sürekli gündem olmakta. Dünyanın her yerinden Arsenal taraftarlarını buluşturan, maç öncesi ve sonrası amatör röportajlar yardımıyla heyecanı üst düzeye çıkaran, maç sırasında uzun uzadıya bir maç keyfi sunan programı izlerken son dönemde pek de iyi gitmeyen Arsenal futbol takımının taraftarlarının ne hallere girebildiğini de görmüş olacaksınız.

Kaynak: Youtube

Tüm programlar için keyifli seyirler. İngilizce konusunda diğer öneriler için lütfen tıklayınız.

2 Yorum

  1. Gurbet 03/01/2021

Yorum Yap