Haftanın Önerileri

23-29 Kasım Haftanın Önerileri

Merhaba okuyucularım. Haftanın Önerileri yazısına hoş geldiniz. Bugün 29 Kasım 2020. Ben bu yazıyı yazdığım esnada Dolar 7,84 Euro ise 9,37’den haftayı kapatmış bulunuyordu. Yeni haftaya dakika dakika yaklaşırken ne çok sıcak ne de çok soğuk havalar İstanbul semalarında kendini gösteriyordu. Hasta olmamak için hafta boyu ayaklarınızı koruyacak pamuk çoraplar giymeyi ve sıcak içecekler tüketmeyi unutmayın. Sıcak içecek demişken; soğuk algınlığı ve gribe doğal bir çözüm olma, kan şekerini düzenleme, kemik sağlığını koruma ve antioksidan özelliği ile Tarçın Çayına bir şans verebilirsiniz.

Dünyada Koronavirüs Raporu: Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın semptom göstermeyen hastaların sayılarını da vereceğiz açıklaması ile beraber Dünya Koronavirüs tablosu ülkeler sıralaması bir anda Türkiye’nin aleyhine sonuçlar vermeye başladı. Türkiye günlük yeni vaka sıralamasında saat farkından dolayı vaka açıklamalarını daha geç veren ABD’nin ve günün geç saatlerinde vakaları açıklayan Hindistan’ın ardından Dünyada 3. Avrupa’da ise 1. ülke oldu.

Toplam vaka sayılarına bakıldığında ise Dünya, 62 milyon vaka, 1 milyon 459 bin ölümle hızlı kayıplar vermeye maalesef devam ediyor. Ülkeler bazında toplam vakaya bakıldığında Ukrayna’nın ardından gelen Türkiye 18. sırada yer alıyor. Diğer istatistikler ise şöyle;

Toplam Vaka Sayısına Göre İlk 5 Ülke;

Kaynak: Worldometer

Şarkı Önerisi

Kasım ayını yavaş yavaş geride bırakıp aynı zamanda yeni bir haftaya da başlayacağımız bu günde tüm yeniliklerden önce biraz vücudunuzu dinlendirmek ve kafanızı rahatlatmak ve yeni haftaya enerjik başlamak istiyorsanız bu mini çalma listesine bir göz atmalısınız.

Siz bu şarkıları dinleyip dönünce ben bu haftanın beğendiğim şarkısını sizinle paylaşmaya çoktan başlamış olacağım. İşte 2020 yılının 48. haftasının en beğendiğim şarkısı;

Circus Love – Elif Çağlar Muslu

Elif Çağlar Muslu’nun vokalliğinde nu-dc records tarafından 2010 yılında çıkarılan şarkıyı dinlerken dans etme isteğinizi engelleyemeyeceksiniz. Diğer şarkılar ve daha fazlasına ulaşmak burayı ziyaret edin.

Dizi Önerisi

1 Aralık 2019’da ilk Covid-19 vakası tespit edildiğinde çoğu kişi geçirdiğimiz bu süreçleri tahmin edemezdi. O günden bu yana akan her saniye bizi içeri mahkum etti. Geçtiğimiz aralık’tan bu yana dışarıda geçirdiğimiz anları içeri taşıyoruz artık. İyi düşünüldüğünde evlerimizde yapabileceğimiz şeyler artabiliyor ancak 1 yıl gerçekten evde zaman geçirmek için çok fazla. Başlarda dizi ve film listeleri her tarafımızı sarmıştı. Çok fazla etkinlik vardı. Ancak bir süre sonra ya bu listeleri bitiriverdik ya da bir şeyleri izlemek eskisi kadar tat vermedi. Bir anda herkes arama çubuklarına Netflix film önerisi, Netflix dizi önerisi yazmaya başladı. Ya da içine umut aşılamayan dizileri terkediverdi.

Bu haftanın dizi önerisi tam da bu sebeplerden ortaya çıktı. Netflix’e göre samimi ve duygusal bir içerik olan The Queen’s Gambit yaratıcılığını Scott Frank ve Alan Scott’ın yaptığı bir mini dizi. Bana göre deli-dahi klişesinin sürekli böyle dizilere taşınmasını yok sayarsak bu dönemde izlediğimiz en iyi dizilerden biri diyebiliriz.

Diziye buradan ulaşabilirsiniz. Bir önceki haftanın içeriklerini keşfetmek için lütfen tıklayınız.

Biyografi Önerisi

29 Kasım 1934 yılında yani bundan tam 86 yıl önce doğan Nesrin Sipahi bu haftanın biyografi konuğu. Amerika’da 5 konser veren Fransa’da albüm çıkaran Batı müziğinin yanı sıra Türk Musikisi’nde de kayda değer eserleri olan sanatçının biyografisine ulaşmak için tıklayınız.

Nesrin Sipahi’ye iyiki doğdun derken tatlı gülüşlerin yaraştığı gözleri ömre bedel olan yarenlerimize selamlar olsun diyoruz. Daha fazla Nesrin Sipahi şarkısına buradan ulaşabilirsiniz.

Video Önerisi

Bu haftanın video önerisiyle size yeni bir Youtube kanalı tanıtmayı amaçladım. Gezdiği yerlerden bize sunduğu nefes kesici fotoğraflara asla sıkıcı olmayan bir muhabbetin eşlik ettiği bu YouTube kanalı Yiğit Can İÇ adını taşıyor. Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

Yiğit Can İÇ kanalından 2020’nin 48. haftasına hediye edilen video ise Rize ve Artvin dağlarında kamp yaptığı bu eşsiz video. İyi seyirler dilerim.

Kesitten Haftanın Önerileri bu hafta son buldu. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere. İngilizce öğrenirken kullandığım bazı yolları anlattığım İngilizce öğrenme yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

İyi Haftalar…

2 Yorum

  1. Gurbet 29/11/2020
  2. İbrahim Taş 29/11/2020

Yorum Yap