Haftanın Önerileri

7-13 Aralık Haftanın Önerileri

Kesitten iyi pazarlar dostlar. Yılın 50. haftasının önerilerine hoşgeldiniz. Kesit olarak haftanın önerileri kısmında bu hafta sizleri yılbaşı filmlerinden, haftanın önemli olaylarına yeni müziklerin keşfinden yeni hayatlar tanımaya kısa bir kültür yolculuğuna çıkaracağız.

Başlarken

Yılın 50. haftası geride kalırken tüm Türkiye’de kısıtlamalar halen devam etmekte ve aşı haberleri günden güne dünyanın gündemini belirlemekte. Birleşik Krallık ve Rusya kitlesel aşılamalara geçtiğimiz haftadan itibaren başladılar. Aşı yolculuğunun Birleşik Krallıktaki ilk durağı İngiltere oldu. İngiltere’de yaygın aşıdan faydalanmak isteyen insanlardan 3 tanesinde yüz felci görülse de ortaya çıkan bu vakaların genel popülasyondaki oranla aynı olması yaygın aşının aynı hızla devam etmesini sağladı.

Fotoğraf: KamuPersoneli.net

Geçtiğimiz 25 Kasım’da sevdiklerine ani bir üzüntü veren Maradona’nın ölümünün etkileri ise dünya kamuoyunda güncelliğini korumakta. Son olarak ülkesi Arjantin’de 3 günlük yasın ardından cenazesi düzenlenen dünyaca ünlü futbolcunun ölümünde herhangi bir kasıtlı eylemin yer alıp almadığına dair devam eden soruşturma kapsamında doktoru Leopoldo Luque’nin evi arandı.

Fotoğraf: Getty Images

Yılın sonuna gelirken Formula 1 takviminin de final yarışı geldi çattı. Sezonun son yarışı Abu Dhabi’de yapılacak. Geçtiğimiz hafta PCR testinin pozitif çıkması sonucu Mercedes’deki arabasını kullanamayan Hamilton’ın yerine yıllardır kendisine yatırım yapan Mercedes ile yarışan George Russell bu hafta Williams’a geri dönecek. Öte yandan sezonun son yarışı kendisiyle beraber birden fazla vedayı da getirmekte. Veda edenlerin başında Ferrari ile son yılına gelen 4 kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel bulunmakta diğer veda edenleri de görmek için tıklayınız.

Fotoğraf: Autosport.com

Sanatçı Sacha Jafri ise şu sıralar son başyapıtı üzerine çalışmalarını sürdürmekte. Kendisini hasta eden ve vücudunda fiziki yaralar bırakan bu çalışma yaklaşık 2 futbol sahası büyüklüğündeki bir tablo çalışması. Dünya çocuklarının eğitim kaynakları, covid sürecinde insanüstü emekleri bulunan sağlık çalışanlarına yardım ve hastane masrafları gibi amaçlar ile hazırlanan bu dev tablo sanatçının 20 milyon euroluk satım hedefiyle birlikte oluşturulmaya devam etmekte. Çalışma bittiği andan itibaren dünyanın en büyük tuval üzerine yapılan tablosu olacak. Kendisine başarılar diliyoruz.

Fotoğraf: Euronews

Bereket tanrıçası Kybele Türk hava yolları uçağıyla İstanbul’a geldi. Yaklaşık 60 yıl önce kaçak yollarla İsrail’e taşınan bereketi ve bolluğu temsil ettiğine inanılan tanrıça Kybele’nin heykeli Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda İstanbul’a getirildi. Heykelin bundan sonraki durağı Afyonkarahisar’a yapılacak olan yeni müze olacak.

Fotoğraf: Arkeofili.com

Kesitten haftanın önerileri yılın 50. haftasında sizlerle.

Haftanın Müzik Önerileri

Haftanın müzik önerilerinde bu hafta sizleri Victor Hugo’nun Notre Dame de Paris romanından esinlenerek aynı adla sahnelenen müzikale götüreceğiz. Yaklaşık 22 yıldır sahnelenmekte olan Notre Dame de Paris müzikalinin orijinal kadrosunda Helene Segara, Daniel Lavoie, Garou gibi isimler bulunmakta idi. 2 perde 52 eser şeklinde sahnelenen müzikalin dünya çapında 12 milyona yakın seyirci tarafından izlendiği varsayılmaktadır. Fransızca hali İngilizce’sinden daha çok beğenilen müzikalin Ermenice ve İsveççe’ye çevrilmiş halleri olsa da henüz sahnelenmemişlerdir. Sizleri Garou, Daniel Lavoie ve Patrick Fiori tarafından seslendirilen Belle ile yalnız bırakıyoruz. Geri döndüğünüzde yeni şarkılar keşfetmek için Spotify çalma listemizi de inceleyebilirsiniz.

Fotoğraf: GL Organisation

Haftanın Dizi Önerisi

Bu hafta hepimize kısa bir soluk aldıracak Dash and Lily adlı 8 bölümlük kısa diziyi izledik. Yılbaşı yaklaşırken bu dönemde kutlama yapmayı sevenler ve yapmaktan nefret edenleri ortak bir noktada birleştiren dizide Dash ve Lily adlı iki gencin kütüphaneye konulan bir defter yardımıyla tanışma hikayeleri anlatılmaktadır. Yılbaşından nefret eden ve kutlamaların yalnız insanı olmayı seçen Dash’in tam bir yılbaşı kızı olan Lily ile birbirlerini sürekli zorladıkları bu 8 bölümlük mini dizi sizlere sıcak bir kış günü hatırası olarak kalacak. Diziyi izlerken bazı yılbaşı geleneklerini de öğrenmeyi ihmal etmeyin. İyi seyirler.

Fotoğraf: Seyrederiz

Haftanın Biyografi Önerisi

Bu hafta kısa ama öz yaşamıyla toplumumuzu derinden etkileyen yazarlardan birini tanıyacağız. Henüz 43 yaşındayken ve büyük projem dediği Türkiye’nin Yaşayan Ruhu adlı eserini yazarken beynindeki tümör nedeniyle Oğuz Atay tam 43 yıl önce bugün hayata veda etti. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği fakültesinden 1957’de mezun olan Atay yazdığı ilk romanı Tutunamayanlar ile TRT Roman Ödülü’ne layık görülmüştü. Yazarlık sürecinde Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken, Bir Bilim Adamı’nın Romanı gibi eserlere hayat veren Atay’a Allahtan Rahmet diliyoruz. Oğuz Atay’ın biyografisine ulaşmak için tıklayınız.

Fotoğraf: Hürriyet

Haftanın Video Önerileri

Kesit olarak Haftanın Önerileri kısmında bu hafta çokça video izledik. İzlediğimiz bu videolar esnasında kanıtlara dayalı anlatımı ve samimi üslubu ile Akın Saatci’yi tanıdık. Yılın evlere kapandığımız bu döneminde gözden kaçırdığımız spor ve beslenme konusuna detaylı açıklamalar ve doğru bildiğimiz yanlışlar üzerine kafa açan değerlendirmelerde bulunan Saatci sizleri daha sağlıklı bir yaşam için zinde tutmakla beraber sizlere aslında küçük doğruların bile ne kadar büyük yanlışları giderdiği konusunda bir ışık olacak. Akın Saatci’nin Koşmak ile yürümek eylemlerinin vücudumuza hangi konularda daha faydalı olduğunu anlattığı Kilo vermek için Koşma!!! Yürümek daha iyi mi? adlı videosuyla sizleri yalnız bırakıyoruz.

Fotoğraf: Youtube

Kesitten haftanın önerileri adlı yazımızın sonuna geldik. Herkese iyi haftalar:)

4 Yorum

  1. Gurbet 13/12/2020
  2. URQUIDI2250 03/01/2021
  3. İbrahim Taş 03/01/2021

Yorum Yap