Haftanın Önerileri

20-26 Nisan Haftanın Önerileri

Kesitten selam dostlar, Ağustos 2019’dan bu yana beni uğraştıran, blog için 3.kez domain almama neden olan tüm beddualara buradan sevgilerimi iletiyorum.

7 Ay önce bu bloğu açmaya karar verdiğimde amacım düzensiz giden hayatımı bir nebze yola sokmaktı. Uzunca süredir istediğim filmleri izleyemiyor, kitapların ise yanından bile geçemiyordum. Şarkılar ve videolardan bahsetmeyeceğim bile. Onlar kafama estiğinde denk geldiklerimle ilerliyordu sadece. Ve 2000 li yılların yeni dinine gelelim. Kişisel gelişim okumaları ve TED konuşmaları ise uzunca bir süre düzensiz ilerlediğimde başvurduğum dönüm noktası inançlarıydı sadece.

Sonra bu blog geldi ve her şey değişti. Artık çok daha mutlu bir bireyim ve hayatım baya yoluna girdi dememi bekliyorsunuz galiba.

Hayır.

Bu blog beni ikide bir oluşturduğu sorunlarla deli eden bir mekanizmaya dönüştü sadece. 7 ayda 3 defa site kuran adam oldum. Her yazımın peşinde koştum ve kaybetmemeye çalıştım ve her yeni siteye bir kez daha yükledim, neden mi? Çünkü benim için önemliler.

Kesitle.com‘ la an itibariyle dostuz. Kendisinin bana karşı bir sorun oluşturmasından ise çekinmiyorum çünkü artık kapı gibi yedek dosyalarım var elimde.

Şimdi gelelim bloğun geleceğine.

Burada elimden geldiğince öğrendiğim şeyleri paylaşmaya çalışacağım. Ve öncelikle kendi sorunlarımla yüzleşeceğim. Örneğin önümüzdeki hafta burada Erteleme Hastalığı ile ilgili bir yazı göreceksiniz. Bunlara ek olarak öğretmen arkadaşlarım için eğitim sistemlerini olabildiğince hızlı girdilerle arttıracağım. Mayıs ortası gibi bu blogta ufak web tavsiyeleri bulabileceksiniz.

Tavsiyeler

Hadi bakalım biraz da bu haftayı konuşalım. Bu haftanın kitabı Timothy A. Pychyl tarafından yazılan Prokrastineyşın kitabı oldu. 120 sayfadan oluşan kitaba ben web üzerinden okumalar yoluyla ulaşabildim ve temel noktalarına inen videolar yoluyla derinleştirdim. Şu anda Koronavirüs nedeniyle zor dönemlerdeyiz ve kitaplara ulaşmak zor olabiliyor. Ancak aşağıya gerekli linkleri bırakacağım. Kitapta erteleme ve savsaklama hastalığını olabildiğince açıklayıcı bir anlatımla inceliyor. Bloğumuzda da yukarıda yazdığım gibi önümüzdeki hafta bu konuyu inceleyeceğiz.

Bu haftanın şarkısını ise seçmeyeceğiz çünkü bu hafta elimizde tek bir şarkı değil koca bir konser bulunmakta. Pink Floyd korona virüs nedeniyle 1994 yılı Londra konserini yayınladı. Bu konseri izleyerek Pink Floyd’un en güzel şarkılarına tanıklık edebilirsiniz. Konserin sonunda ise dinleyebileceğiniz en güzel Comfortably Numb‘ lardan birini dinleyeceksiniz.

Ve gelelim bu haftanın Youtube videosuna. Her şeyden yorulduğumuz ve sakinleşme aradığımız bu günlerde Serdar Kuzuloğlunun Zihnimin Kıvrımları-Telaş Çağı videosu sizlere çok iyi gelecektir. Biraz durup geride bıraktıklarımızı düşünmenin zamanı geldi diyorsanız bu video size farklı bir bakış açısı sunacaktır.

Haftanın TED videosu ise uzun sürelerden beridir izlediğim en iyi TED konuşmalarından biriydi. Turgay Tanülkü öyle samimi bir anlatımla öyle güzel bir bakış açısı sundu ki içimi huzur ve umut kapladı diyebilirim. Turgay Tanülkü’yü kesinlikle tanımalı ve hayat hikayesine bir şans vermelisiniz.

Bu haftanın biyografisinde güncel ve siyasi bir kimliğe yer vereceğiz. İsmail Saymaz. Elbetteki kendisinin hayat hikayesini vikipedi gibi onlarca yazılı kaynaktan ulabilirsiniz. Ancak birincil kaynaktan yani kendisinden gelen ilk bilgilerin derlendiği bir video farklı bir görüş oluşturmak yolunda bir ışık olabilir bizlere. Kendisin ilk ağızdan kısaca tanıyabilir daha sonra dilerseniz hayatını öğrenmek yolunda çaba harcayabilirsiniz.

Son olarak hadi bu haftanın filmine biraz değinelim. Bu haftanın filmi 2005 yılında çıkan efsane film Cinderella Man. Filmde J.Bradcock adlı Amerikalı bir boksörün 1929 Ekonomik Krizinde kötüye giden hayat hikayesine yer verilmekte. Ailesine olabildiğince yaşam fırsatı sunmak isteyen Bradcock’un çabalarının sıcak bir öyküyle verildiği filme eğer benim gibi biyografi filmi hayranıysanız mutlaka bir fırsat vermelisiniz.

Aşağıda tüm önerilere tekrar ulaşabilirsiniz. Önümüzdeki hafta görüşmek dileğiyle.

HAFTANIN ÖNERİLERİ

Haftanın Kitabı

Prokrastineyşın – Timothy A. Pychyl

Haftanın Şarkısı

Pink Floyd – PULSE (Restored & Re-Edited 90 Minute Version)

Haftanın Videosu

Zihnimin Kıvrımları Podcast – 4: Telaş Çağı

Haftanın TED Videosu

Güzel Bir Adam Güzel Bir Hayat | Turgay Tanülkü | TEDxIstanbul

Haftanın Biyografisi

İsmail Saymaz

Haftanın Filmi

Cinderella Man

No Responses

Yorum Yap